6 všímavých spôsobov, ako sa spojiť s ešte nenarodeným dieťatkom

Mnohé kultúry sa po stáročia domnievali, že medzi matkou a ešte nenarodeným dieťaťom existujú emocionálne siete. Preto boli ženy povzbudzované k tomu, aby si v priebehu tehotenstva udržiavali čistú myseľ a telo. Najnovšie výskumy z odboru prenatálnej psychológie túto domnienku potvrdzujú. Dieťatko v maternici nielen počuje to, čo sa vonku deje, ale taktiež zdieľa pocity svojej matky. Obdobie tehotenstva je pre Vás skvelá príležitosť, ako začať komunikovať a budovať vzťah s dieťaťom ešte pred tým, ako príde na svet.

Viete, že … už v desiatom týždni tehotenstva dieťa v maternici reaguje na Váš dotyk. Keď zatlačíte na svoje bruško, začne sa hýbať a odťahovať od miesta stlačenia, bez toho aby ste jeho pohyby cítili.

Rozprávajte, spievajte a čítajte

Dieťatko, ktoré čakáte Vás bude vždy z radosťou počúvať. Váš hlas ho ukľudňuje, pomáha mu budovať spojenie medzi Vami vrátane pocitov bezpečia a istoty. Preto s ním čo najviac hovorte, a to o čomkoľvek, napríklad o tom, čo práve robíte, ako sa cítite alebo ako sa tešíte na jeho príchod. Spivejate mu obľúbené pesničky, riekanky alebo čo si sama vymyslíte. Aj keď sa v speve necítite silná, Vaše dieťatko bude na Váš hlas reagovať pozitívne. Môžete mu tiež čítať. Určite si rado vypočuje pekný príbeh alebo rozprávku.

Svojim hlasom dávate sebe a dieťaťu šancu naladiť sa jeden na druhého. Do tohto procesu môžete zapojiť aj svojho partnera a deťmi, ktoré máte. Bábätko sa tak zoznámi so všetkými členmi rodiny a ich hlasmi, ktorým môže dôverovať a ktoré spozná aj po pôrode.

Viete, že… sluch dieťaťa je vyvinutý ešte pred 23. týždňom jeho života? V tomto období dokáže reagovať na vonkajšie zvukové podnety. Vedci sa domnievajú, že v piatich až šiestich mesiacoch si uvedomuje, čo sa deje vo vonkajšom svete, a na tieto podnety tiež reaguje. Dieťa v maternici rozrušuje napríklad rocková hudba. Pri jej počúvaní prudko kope. Klasická hudba pôsobí opačne, má utišujúci efekt.

Urobte si čas

Nájdite si kľudnú chvíľku pre seba. Premýšľajte o svojom dieťatku a o tom, ako sa stať všímavým rodičom. Vizualizujte si, aké to bude, keď svojho syna alebo dcéru uvidíte prvýkrát. Myslite na okamihy, ktoré budete zdieľať spoločne.

Hneď od začiatku tehotenstva si doprajte čas na odpočinok a zoznámenie sa s Vašim dieťaťom. To Vám pomôže posilniť vzájomné prepojenie a vzťah. Keď ste v kľude, vaše telo uvoľňuje hormón oxytocín, vďaka ktorému sa vy aj dieťa budete cítiť príjemne.

Viete, že… aj Váš partner má hormóny “dobrej nálady”. Denné snívanie o dieťati môžete zdieľať spoločne. Je to krásna príležitosť, pri ktorej sa uvoľníte a ešte viac sa zblížite so svojou malou ratolesťou.

Nalaďte sa na pohyb dieťaťa

  • Sú pohyby Vášho dieťaťa aktívnejšie v určitú dennú dobu?
  • Viete, na čo a na koho Vaše dieťa najviac reaguje?
  • Viete, na čo a na koho Vaše dieťa najviac reaguje?

Dajte svojmu dieťatku najavo, že na neho myslíte a že ho chránite. Keď kope a hýbe sa, dotknite sa miesta, kde cítite jeho pohyby. Možno Vám odpovie ďalším kopnutím a pohybom, ktorými ukazuje, že vie, že ste nablízku.

Viete, že… ešte nenarodené šesťmesačné dieťa vie pohybovať telom v rytme reči svojej matky? Učí sa spájať zvuky s pocitmi.

Jemne sa dotýkajte, hladkajte alebo masírujte svoje bruško

Dieťa reaguje na dotyk omnoho intenzívnejšie ako na hovorené slovo. Jemné dotyky alebo hladkanie rastúceho bruška je jemný a intímny spôsob, ako sa spojiť so svojim dieťatkom a ukázať mu lásku.

Snáď najúžasnejšou výhodou prenatálnej masáže je stimulácia uvoľňovania už spomínaného hormónu oxytocínu. Keď si počas tehotenstva masírujete brucho, v skutočnosti sa spájate so svojim dieťatkom výmenou tohto úžasného hormónu. Výskum, ktorý uskutočnila vývojový neurovedkyňa Ruth Feldman3 ukázal, že hladiny oxytocínu počas tehotenstva predpovedajú kvalitu väzby medzi matkou a dieťaťom po pôrode.

Viete, že… oxytocín znižuje úroveň stresových hormónov. Masáž bruška pomôže Vám aj Vášmu dieťatku cítiť sa v kľude aj počas ťažkých období, čím Vás nasmeruje na cestu k emočnej rovnováhe.

Počúvajte hudbu

Je dokázané, že hudba zohráva významnú úlohu pri vývoji mozgu pred narodením. Jej počúvanie má relaxačné a povzbudzujúce účinky. Vyberte si hudbu, pri ktorej sa vy aj vaše dieťa uvoľníte – klasické melódie, upokojujúce, príjemné tóny a jemné zvuky navodia pocity šťastia a pokoja. Keď sa dieťa narodí, môžete ho upokojiť hudbou, ktorú často počúvalo v maternici.

Viete, že… uspávanka Vaše dieťa upokojí, pretože spomalí srdečný tep a umožní pokojnejšie a hlbšie dýchanie?

Založte si rodičovský denník

Nechajte svojmu dieťaťu pamiatku vo forme rodičovského denníka. Je skvelým prostriedkom pre rozvoj všímavosti. Zapisujte doň svoje myšlienky, postrehy, zážitky, skúsenosti a priania. Môžete doň pridať snímky z ultrazvuku, fotografie a ďalšie artefakty z obdobia každého trimestra. DEnník je výborným posilňovačom Vášho vzťahu s dieťaťom. Zároveň zmierňuje stres a pomôže Vám mať prehľad v priebehu celého tehotenstva.

Zdroje:

1. https://www.netmums.com/pregnancy/amazing-facts-about-your-unborn-baby/9-he-can-smell-the-same-things-you-can
2. https://www.wikiskripta.eu/w/Oxytocin
3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28813252/

Ďalšie zaujímavé články

Prečo sa maltodextrín nachádza v dojčenskom mlieku?

viac

Prečo ženy potrebujú kyselinu listovú

viac

Všetko, čo by mal každý rodič vedieť o vitamíne D

viac