Uvedomelé rodičovstvo a jeho výhody

Teraz trochu spomalte. Na niekoľko sekúnd zavrite oči a s porozumením a zvedavosťou venujte pozornosť tomu, čo sa v tejto chvíli deje. Niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite. Všímajte si myšlienky vrátane pocitov vo svojom vnútri a nechajte ich chvíľu plynúť. Nie je to také ťažké, však?

Cieľom všímavosti v rodičovstve je vniesť uvedomenie, pozornosť a zvedavosť do všetkých interakcií s vaším dieťaťom. Mindfulness je opakom multitaskingu a reakcií založených na autopilotovi. Zahŕňa počúvanie a premyslené reakcie.

Byť všímavým rodičom znamená, že vedome zameriavate svoju pozornosť na to, čo sa deje, a nedovolíte, aby vás ovládali emócie. Všímavosť vám pomáha byť “tu a teraz”. Poskytne vám kontrolu nad reakciami a opakujúcimi sa myšlienkovými vzorcami. Pomôže vám zastaviť sa, získať jasnejší obraz o situácii a reagovať šikovnejšie.

12 benefitov mindfulness rodičovstva

  • Znižuje hnev, stres, úzkosť a pocity depresie
  • Pomáha deaktivovať reakciu "bojuj alebo utekaj"
  • Umožňuje cítiť sa kľudnejšie a lepšie ovládať vlastné emócie
  • Vyžaduje menej emočnej energie, rodičovstvo je tak menej náročné
  • Pomôže nadviazať a posilniť komunikáciu s deťmi
  • Rozvíja sebareguláciu a emočnú flexibilitu
  • Modeluje pozitívne mechanizmy správania u detí
  • Potláča príznaky hyperaktivity
  • Buduje sebadôveru a dôveru vo vzťahu rodič-dieťa
  • Podporuje pozitívnu a láskyplnú komunikáciu
  • Zlepšuje celkové pohodlie rodiny
  • Zvyšuje spokojnosť rodičov

Ako sa stať aktívnym a všímavým rodičom

Hoci je rodičovstvo obohacujúce a plné nádherných momentov, môže byť aj stresujúce a frustrujúce. Každý deň čelíte mnohým požiadavkám, ktoré zvyšujú stres a rozptýlenie. Je teda prirodzené, že vás to všetko môže rozptyľovať, čo často vedie k emocionálnym reakciám, ako je krik, agresia, impulzívne správanie, uzatváranie sa do seba a neskôr výčitky svedomia alebo pocit viny. Vedomé rodičovstvo je o tom, že tento cyklus prelomíte tým, že si tieto stresové situácie a nepríjemné emócie uvedomíte, aby ste sa mohli zastaviť skôr, ako zareagujete.

Uvedomelé rodičovstvo je v podstate o prítomnosti a zastavení sa. Ide o to, aby ste sa odklonili od reaktivity a mohli v každom okamihu reagovať premyslene, a o to, aby ste pomohli svojmu dieťaťu robiť to isté.

Vnášať všímavosť do rodičovskej praxe neznamená, že musíte zmeniť celý svoj život. Stačí, ak poriadne otvoríte oči. Všímajte si všetko vôkol seba, to, ako sa cítite vo vnútri a navonok. Vnímajte veci všetkými zmyslami – hmatom, sluchom, zrakom, čuchom a chuťou. Nežite minulosťou a ani príliš intenzívne nevnímajte budúcnosť. Žite prítomným okamihom a vo všetkom, čo sa Vám práve teraz deje, hľadajte to dobré.

Možno Vám bude chvíľu trvať, kým skrotíte svoju pozornosť. Nič si z toho nerobte. Všetky druhy všímavosti vyžadujú čas a prax. To, čo však môžete zvládnuť rýchlejšie, je na chvíľku sa zastaviť a urobiť si pauzu medzi emóciami a reakciou. Znížite tým vlastný stres a pozitívne ovplyvníte aj svoje dieťa.

4 tipy pre cvičenie všímavosti

Prijímajte

Snažte sa čo najlepšie prijímať emócie a činy svojho dieťaťa, aj keď Vás frustrujú. Rozšírte toto prijatie aj na seba.

Dýchajte

Prežívate ťažkú chvíľku? Sústreďte sa na dýchanie. Zhlboka sa nadýchnite, naplňte pľúca vzduchom a myslite na svoj dych. Vydýchnite a vnímajte, ako do Vás dych vstupuje a vystupuje. Povzbudzujte svoje dieťa, aby tiež pracovalo so svojim dychom, keď cíti emočné napätie.

Zrozumiteľnosť

Sústredené dýchanie je dôležitou súčasťou meditácie. Na jej praktizovanie nepotrebujete žiadne špeciálne vedomosti. Stačí, ak si každý deň vyhradíte niekoľko minút, aby ste sa skutočne spojili sami so sebou.

Spomaľte

Kým sa nabudúce ocitnete v situácii, kedy budete mať pocit, že vybuchnete, na chvíľu sa zastavte. Zhlboka sa nadýchnite a potom úplne vydýchnite. Nasajte svoje pocity, svoje okolie a tiež pocity svojho dieťaťa. Snažte sa prijať tento okamih bez toho, aby ste sa zatúlali k myšlienkam na minulosť či budúcnosť.
Možná Vám bude chvíli trvat, než zkrotíte svou pozornost. Nic si z toho nedělejte. Všechny druhy všímavosti vyžadují čas a praxi. To, co však můžete zvládnout rychleji, je na chvilku se zastavit a udělat si pauzu mezi emocemi a reakcí. Snížíte tím vlastní stres a pozitivně ovlivníte i své dítě.

Ako sa stať aktívnym a všímavým rodičom

Načúvanie

Zostaňte so svojim dieťaťom sústredení na prítomný okamih. Obdarujte ho nerozdelenou pozornosťou namiesto toho, aby ste boli vzdialení a rozptýlení.

Sebaregulácia

Nedovoľte, aby Vaše emócie vyvolali okamžité reakcie, ako sú krik alebo iné automatické správanie.

Emočné uvedomenie

Uvedomte si svoje emócie a emócie svojho dieťaťa a zachyťte ich skôr, ako sa vymknú kontrole.

Neodsudzujúci prijatie

Prijmite to, čo sa deje, bez pocitov alebo pocitov Vášho dieťaťa. Neodsudzujúci postoj k prítomnému okamihu zahŕňa tiež opustenie nerealistických očakávaní, ktoré od svojej ratolesti vyžadujete.

Súcit

Pristupujte ku svojmu dieťaťu s hlbokým porozumením a pomôžte mu vysvetliť to, čo prežíva. Buďte empatickí aj k sebe a dovoľte si odpustiť svoje chyby.

Mindful Parenting v každodennom živote

Ako teda vyzerá všímavé rodičovstvo v praxi? Inšpirujte sa týmito príkladmi, ktoré môžu ovplyvniť Váš prístup k rodičovským výzvam.

Čo robiť, keď mrňús nechce spať

Venujte pozornosť svojmu telu a dýchaniu. Vaše myšlienky sa môžu zatúlať ku všetkým predchádzajúcim nociam, keď sa vaše dieťatko bránilo spánku. Možno sa obávate, že už nikdy nezaspí a vy nebudete mať čas pre seba. Vaše emócie sa môžu nabaľovať ako snehová guľa. Ale znova sa nadýchnite a potom pomaly vydýchnite. Dýchajte opakovane a zhlboka, kým sa neukľudníte. Ste v tom sami. A máte to pod kontrolou.

Zastavte sa a pochopte svoje emócie, ktoré sú normálne. Cítite sa nahnevaní alebo frustrovaní? Priznajte si aj to bez toho, aby ste sa súdili. Opäť sa zastavte, aby ste pochopili a prijali, že mnohé deti majú problém prespať celú noc a že táto noc neznamená, že to tak musí byť po zvyšok života.

Čo robiť, keď anjelik hnevá ako čert

Rozhliadnite sa okolo seba. Aj keď sa vám správanie dieťatka môže zdať trápne alebo vyvolať nejaké iné negatívne emocie, zostaňte v prítomnom okamihu. Keď začnete vnímať prostredie okolo seba, pravdepodobne zistíte, že vedľa cudzích ľudí, ktorých pohľady Vám môžu stresovať (nešímajte si ich!), je v obchode aj veľa zaujímavých lákadiel. Možno chce Vaše dieťa určitú hračku alebo sladkosť, alebo je unavené z celodenného nakupovania či nedostatku spánku.

Kým svoje dieťa chytíte a vyrazíte z obchodu, skúste vypozorovať príčínu toho, čo sa deje. Zmierte sa s tým, že ak deti niečo veľmi chcú alebo ak sú preťažené, môžu sa vymknúť kontrole. Príjmite fakt, že sa pravdepodobne potýkajú so svojimi vlastnými “veľkými” emóciami. Zmierte sa tiež s tým, že aj keď sa na Vás cudzí ľudia udivene pozerajú, Vaše dieťa Vás nechce strápniť.

Čo robiť, ak brušku nechutí

Keď je dieťa v novorodeneckom veku, má tendenciu mlieko dychtivo hltať. O niečo neskôr sa začne správať trochu inak – odmietne jesť to chutné domáce jedlo, ktoré ste pre neho pripravili. Pochopiteľne, že sa Vás jeho správanie dotkne a budete chcieť hneď reagovať.

Namiesto toho sa hlboko nadýchnite, pripomeňte si, že ste výnimočným kuchárom, a zamyslite sa nad tým, čo asi Vaše dieťa prežíva. Možno má obavy z novej chuti alebo textúry. Možno si spomenulo, že mu po jedle určitej farby bolo zle, a teraz si všetky potraviny tejto farby spája s chorobou. Smiešne? Pre malého neskúseného stravníka určite nie.

Kým sa vžijete do situácie svojho drobca a empaticky sa nad ňou zamyslíte, skúste prísť na to, čo naozaj cíti a potrebuje. Podľa toho nastavte režim stravovania. Dieťatko kŕmte bez rušivých vplyvov, podporujte pomalé jedenie, urobte z jedla zábavu. Povzbuďte ho, aby venovalo pozornosť tomu, ako plné je jeho bruško. Keď mu budete chcieť ponúknuť nové jedlo, posnažte sa o to, aby pri stole sedela celá rodina. Jeho motivácia pustiť sa do novej dobroty bude vyššia.

Mindful Eating

Neoddeliteľnou súčasťou všímavého rodičovstva je všímavé (uvedomelé) stravovanie. Pozitívny zvyk spojený s pomalým jedením, zdravšími voľbami, vychutnávaním jedla a zastavením, keď telo signalizuje, že už má dosť. Ak ho budete vštepovať svojmu dieťaťu od raného veku, ľahko získa pozitívny vzťah k jedlu a osvojí si prospešné stravovacie návyky.

Rodina pri jednom stole

Keď sa všetci členovia rodiny zídu
pri jednom stole, je pravdepodobnejšie, že dieťa bude chcieť ochutnávať nové jedlá a jesť to, čo Vy. Navyše buduje dobré návyky. Počas jedla sa učí sedieť na svojom mieste a venovať pozornosť tomu, čo práve prežíva.

Správne stolovanie

Vaše dieťatko sa už v ranom veku môže naučiť hovoriť alebo používať znakovú reč pre "dosť", "ešte", "prosím", "ďakujem" či "mlieko". Povzbudzujte ho, aby samo povedalo, čo potrebuje a kedy má jedla dosť.

Bez rozptyľovania

Dôležitou súčasťou uvedomelého stravovania je naučiť sa vychutnávať chute a vône potravín, zároveň pochopiť signály hladu a sýtosti. Pokiaľ je Váš drobec zaneprázdnený hrou či sledovaním rozprávky, nedokáže sa poriadne sústrediť na to, čo je. Môže sa stať, že množstvo jedla sa nakoniec vymkne kontrole.

Bruškový kamarád

Hovorte so svojim drobcom o tom, ako sa cíti jeho bruško. Tým ho motivujete k tomu, aby pri jedle venoval pozornosť pocitom sýtosti. Ak má dieťa tendenciu jesť rýchlo, môžete mu povedať: "Hračky a rozprávky na teba počkajú. Teraz počúvaj svoje bruško, ktoré chce, aby si papal/a pomalšie."

Prospešná komunikácia

Hlavné jedlá a desiate sú skvelou príležitosťou k naviazaniu kontaktu s dieťaťom. Skúste sa s ním medzi sústami rozprávať. Bude jest pomalšie, čo mu poskytne čas na rozpoznanie signálov hladu a sýtosti.

Baby Led Weaning
(metóda BLW)

Mindful Eating prepojte s metódou BLW. Môžete s ňou začať od 6. mesiaca veku dieťatka, kedy má schopnosť vstúpiť do sveta pevnej stravy. Dajte dieťatku slobodu, nech experimentuje a objavuje jedlo svojim vlastným tempom. Pomôžete mu rozvíjať žuvacie schopnosti, manuálnu zručnosť a koordináciu pohybov ruka-oko.

20 rituálov

pre podporu emočného pohodlia v rodine

Všímavé rodičovstvo vyžaduje obetavosť a odhodlanie. Zámerné jednanie, ktoré prepája všetkých členov rodiny. Prvým krokom k tomu, aby sa stali všímavejším rodičom je schopnosť vybrať hodnoty, ktoré sú pre Vašu rodinu dôležité a žiť tak, aby sa tieto hodnoty premietali v každodennom živote. K tomu je možné využiť rodinné rituály. Zámerné jednanie, patriace k všímavému rodičovstvu. Dávajú činnostiam a hodnotám vo Vašej rodine zdieľaný význam.

Rodinné rituály sú dôležitou súčasťou vytváranie pozitívnej rodinnej kultúry a silnej rodinnej identity. Zbližujú jednotlivých členov rodiny a pomáhajú im budovať bezpečné putá, postavené na spoločných skúsenostiach a záujmoch. Rituály pomáhajú deťom cítiť sa potrebne, dôležito a milovane. Vytvárajú pocit spolupatričnosti, ktorý je životne dôležitý pre vytváranenie jeho identity.

Rodinné rituály majú aj ďalšie výhody

Uľahčujú obtiažne prechody

Poskytujú pocit pohodlia alebo kontroly počas emocionálne náročných alebo stresujúcich momentov. Pomáhajú zvládnuť každodenné situácie, ako sú odchod do školy, návšteva zubára alebo čas spania. Uľahčujú väčšie prechody, ako sú začiatok nového školského roku, sťahovanie alebo rozlúčenie sa s členom rodiny.

Podporujú emočnú reguláciu

Zbližujú členov rodiny a poskytujú deťom spôsob, ako zvládať emócie v náročných situáciách.

Vychovávajú k hodnotám

Sú fantastickým spôsobom, ako deti naučiť rodinným hodnotám prostredníctvom priamej skúsenosti cez prežívanie.

Poskytujú pocit bezpečia

Dieťaťu dávajú pocit konzistencie a stability. Rituály sú bezpečné. Fungujú ako kotvy, na ktoré sa dieťa môže spoľahnúť.

Vnášajú do udalostí zmysel

Rituály poskytujú spôsob, ako pochopiť a prijať význam určitých udalostí, ktoré sa odohrávajú v rodinnom živote.

Ako zaviesť rituály vo Vašej rodine

Pokiaľ nemáte istotu v tom, ako vykonávať vlastné rodinné rituály, skúste odpovedať na tieto otázky:

Otázka hodnôt

Aké sú Vaše životné hodnoty? Aké sú priority Vašej rodiny? Aké hodnoty chcete odovzdať svojim deťom? Rodinné rituály sú totiž najúčinnejšie, ak odrážajú základné hodnoty a presvedčenia.

Otázka obľúbených rituálov z detstva

Aké rodinné rituály byste radi odovzdali svojim deťom? Ktoré z rituálov Vám dávali pocit bezpečia? Aké rodinné aktivity Vás najviac bavily v období detstva? Premýšľajte o tom, ako môžete znovu oživiť svoje obľúbené detské rituály, ktoré dávajú zmysel Vašej súčasnej rodine.

Otázka obľúbených aktivít so súčasnou rodinou

Máte ako rodina spoločné záujmy? Aké rodinné aktivity podnikáte? Aký druh zážitkov by ste chceli spoločne zažiť najviac? Premýšľajte o spôsoboch, ako vytvoriť rituály k činnostiam a udalostiam, ktoré už máte ako rodina radi alebo by ste ich chceli spoločne zažiť.

Inšpirácie pre rodinné rituály

Denné rituály

Príbeh alebo rozprávka pred spaním

Čas na nočný spánok môže byť pre mnoho detí zložitý prechod. Prečo nevyužiť tento okamih ako príležitosť k opätovnému spojeniu po dlhom dni? Po peknom príbehu alebo rozprávke bude Vaše dieťatko zaspávať s pozitívnymi emóciami.

Nočné svetlo

Malé nočné svetlo v izbe môže pomôcť zmierniť obavy z tmy a poskytnúť pocit bezpečia. Ak je Vaše dieťa dostatočne staré, nechajte ho, aby si vybralo svoje vlastné nočné svetlo.

Upokojujúci kúpeľ

Teplé kúpele pôsobia relaxačne. Zároveň pomáhajú pripraviť telo na spánok. Pridajte Vášmu dieťatku do vane zmes éterických olejov, rumančekový alebo levanduľový bublinkový kúpel. Podporíte tak upokojujúcu atmosféru a účinky kúpeľa.

Tajný stisk ruky

Vymyslite tajný, super zábavný stisk ruky so svojim dieťaťom a použite ho, kedykoľvek sa budete musieť rozlúčiť alebo keď sa opätovne stretnete. Ak máte viac ako jedno dieťa, môžete pre každé z nich vytvoriť jedinečný stisk ruky. Budú radi, že majú niečo špeciálne, čo je len medzi Vami.

Rodinná večera

Medzi najúčinnejšie spôsoby , ako predísť alebo vyriešiť emocionálne problémy v rodine sú spoločné stretnutia pri jednom stole. Rodinné večere poskytujú príležitosť k opätovnému spojeniu po dlhom dni odlúčenia. Otvorená komunikácia, zdieľanie a zamýšľanie sa nad celým dňom môžu pomôcť vytvoriť správne stravovacie návyky pre celú rodinu.

Večerná prechádzka

Doprajte si svoju dennú dávku pohybu rodinnou prechádzkou, napríklad každý večer pred alebo po večeri. Je to skvelý spôsob, ako si jednoducho užiť spoločnosť toho druhého. Prechádzku môžete spojiť s nejakou hrou, ktorá zintenzívni jej charakter.

Osemsekundové objatie

Osvedčeným pomocníkom proti stresu je objatie, ktoré má tiež silnú spojovaciu schopnosť. Každý člen rodiny by mal dostať minimálne 8 objatí po 8 sekúnd denne. Skúste to!

Ranné pritúlenie

Naštartujte svoj deň päťminútovým pritúlením v posteli so svojimi deťmi. Je to skvelý spôsob, ako začať deň tou správnou nohou a zaistiť, aby sa každý cítil milovaný, kým sa vydá svojou vlastnou cestou.

Odkazy a afirmácie

Písané odkazy a motivačné afirmácie môžete dieťaťu vkladať napríklad do krabičky s desiatou alebo obedom. Ide o skvelý spôsob, ako mu dať najavo, že je milované a je mu venovaná pozornosť, aj keď nie ste spolu. Prejavy lásky sú obzvlášť užitočné, ak má Vaša ratolesť úzkosť alebo zlú náladu.

Vlastné pozdravy na rozlúčku

Môžete použiť slová náklonnosti, zvláštny stisk ruky, bozk alebo milé slovo v zmysle: "Uvidíme sa neskor Superman!" Urobte z pozdravu zábavu. Dajte aktu rozlúčenia pozitívny zmysel.

Týždenné rituály

Filmová noc

Pripravte deky, vankúše, objednajte obľúbené jedlo a všetci sa zababušte na pohovke, z ktorej budete sledovať obľúbené filmy. Spoločný filmový večer je skvelý spôsob, ako ukončiť týždeň a začať víkend.

Hrá celá rodina

Prichystajte kopec stolových alebo kartových hier, k tomu dobré jedlo a hrajte! Hry pomáhajú deťom rozvíjať dôležité sociálne schopnosti, ako sú spolupráca, zdieľannie, sebaovládanie alebo trpezlivosť. Rodinné hry učia deti spolupracovať a komunikovať, predovšetkým, keď hráte v tímoch.

Víkendové raňajky

Uvažujte o tom, že sa v sobotu alebo nedeľu zídete pri všímavých raňajkách. Vychutnávajte si všetko, čo máte na stole. Ovocie, cereálie, toasty, palacinky, slaninu, syry alebo vajcia. To, čo jete, nie je až tak dôležité ako čas, ktorý spolu strávite.

Športuje celá rodina

Pre niektoré rodiny je šport dôležitou súčasťou ich života. Ak chcete, aby Vaše dieťa zostalo aktívne, naplánujte deň športových hier.

Tematické jedlá

Vyskúšajte napríklad bezmäsitý pondelok, rybací utorok, piatok s pizzou a nedeľu s rezňami a zemiakovou kašou. Pravidelné tematické jedlá sú zábavný spôsob, ako spestriť týždeň, dať jednotlivým dňom pevnú štruktúru a poskytnúť dieťaťu niečo, na čo sa môže tešiť.

Rodinné stretnutia

Urobte si čas na stretnutie s celou rodinou. Prediskutujte to, čo funguje a to, čo nefunguje až tak dobre. Spoločná konverzácia je skvelým spôsobom, ako zaistiť, aby sa každý člen rodiny cítil vypočutý a pochopený a mal príležitosť prispieť k dôležitým rozhodnutiam.

Variaci deň

Aj keď sú niektoré deti chaotické alebo naopak pomalé, väčšinou radi pomáhajú v kuchyni. Ak svoje dieťa zapojíte do varenia, dáte mu možnosť, aby sa naučilo, z čoho a ako sa jedlo pripravuje. Varenie rozvíja kreativitu a intuíciu, posilňuje správny vzťah k stravovaniu a vedie k samostatnosti.

Mesačné rituály

Zážitkový deň

Urobte si v kalendári priestor na "špeciálny" deň a vydajte sa za dobrodružstvom. Podniknite niečo veľké, čo ste chceli ako rodina zažiť spoločne. Nech už je to čokoľvek, urobte tento deň posvätným.

Táborisko v izbe

Je čas na tábor! Do obývačky pokojne naskladajte prikrývky, vankúše, matrace, spacáky a postavte si pevnosť. Pozerajte filmy, zahrajte si bábkové divadlo, zaspievajte si, jedzte jedlo, ktoré ste pripravili a uložte sa vo svojom rodinnom táborisku k spoločnému spánku.

Upratujúca misia

Týmto rituálom budete u svojho dieťaťa rozvíjať zmysel pre zodpovednosť a pocit súnaležitosti. Každý mesiac naplánujte veľké upratovanie celej domácnosti. Táto činnosť môže zahŕňať upratanie šatníkových skríň a komôd, pranie posteľného prádla, čistenie chladničky, čistenie kobercov a podlahy a pod. Naplánujte všetko vopred a zadajte svojmu dieťaťu konkrétnu úlohu.

Ročné rituály

Vytvorte rituály pri príležitosti narodenín, výročí a sviatkov

Narodeniny: Pri oslave narodenín môže každý člen rodiny napísať list alebo odkaz oslávencovi.

25 dní láskavosti: Od prvého decembrového dňa do Vianoc môžete pre svoje dieťa vytvoriť 25-dňovú výzvu, ktorá ho bude motivovať k ohľaduplnému správaniu a pomoci druhým. Tento rituál rozvíja emočnú inteligenciu a sociálnu komunikáciu.

Vlastné ozdoby: Vyrobte si vlastné rodinné ozdoby, ktoré sa dajú použiť pri rôznych príležitostiach. Posilníte tak tvorivosť a manuálne zručnosti dieťaťa.

Starý a Nový rok: Využite Nový rok k rekapitulácii uplynulého roku. Zamyslite sa nad šťastnými okamihmi, smutnými udalosťami, výhrami, prehrami, jednotlivými míľnikmi, splnenými či nesplnenými cieľmi a stanovte si ako rodina nové ciele. Spíšte všetko, čo chcete zlepšiť, kam chcete ísť, aké sú vaše plány a pod.

Kempovanie na záhrade: Postavte stan, pripravte domáce dobroty a obľúbené nápoje. Pozvite priateľov, organizujte hry a rozprávajte sa.

Fotoalbum: Fotografujte svoje dieťa. Urobte mu fotoalbum. Bude zábavné ho po rokoch prechádzať a sledovať, ako za tie roky vyrástlo.

Myslite na to, že...
Uvedený zoznam rituálov slúži ako inšpirácia. Niektoré z našich nápadov nemusia zapadnúť do Vašej rodiny, a to je v poriadku. Každá rodina by mala mať svoje vlastné rituály, ktoré jej vyhovujú a odrážajú jej jedinečný súbor hodnôt a presvedčení.